sobota, 3 sierpnia 2013

Herbaty przeczyszczające

Co raz więcej kobiet sięga po popularne herbaty przeczyszczające. Niektóre osoby dla wzmocnienia efektu "oczyszczenia" organizmu, mając nadzieję na "szybszą przemianę materii" piją taką herbatę w zwiększonych dawkach. Efekty owszem są ; szybkie pozbycie się "zbędnego balastu", na wadze widoczna mniejsza wartość. Nic, tylko zachęcić przyjaciółki...
Tymczasem mieszanki oparte na naturalnych składnikach np. na bazie senesu działają szybko, jednak ich wadą jest to, że stosowane zbyt często rozleniwiają jelita i powodują, że ich perystaltyka przestaje działać prawidłowo. Po pewnym czasie ich nadużywania może zatem okazać się, że bez nich normalne wypróżnienie nie jest możliwe.
Nie można ich stosować przez całe życie, bo obciążają układ trawienny. Z czasem mogą się pojawić dolegliwości bólowe lub ostre biegunki, które zmuszą nas do zrezygnowania z tego rodzaju herbat. A wtedy nasz układ trawienny czekają spore trudności. Tego typu herbaty są też moczopędne, wypłukują witaminy i składniki mineralne. Utrata wody w organizmie powoduje spadek wagi, niekoniecznie jednak z pożytkiem dla zdrowia, gdyż wypłukują się przy okazji elektrolity. Poza tym w jelicie grubym nie są wchłaniane żadne makroskładniki (białka, tłuszcze, węglowodany), jedynie woda, która nie dostarcza energii,większość kalorii zawartych w jedzeniu jest wchłaniana już wcześniej. Nie dość więc, że stosowanie herbatek przeczyszczających nie jest skuteczne, to w konsekwencji może być niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia.Nie warto więc przesadzać. Ważne, by pamiętać, że te herbaty nie usprawniają metabolizmu, lecz jedynie przeczyszczają. Ponadto, ze względu na fakt, że zawierają wysoko skoncentrowane składniki, dobrze, przed sięgnięciem po któryś z tych produktów, skonsultować się z lekarzem.
Nie należy np. używać senesu przy stanach zapalnych jelita grubego, gruźlicy, niewydolności nerek i krążenia, w czasie ciąży i karmienia, w okresie miesiączkowania. Nie można go stosować przy stanach zapalnych kłębków nerwowych, krwawieniu jelitowym i żylakach odbytu. Przy zaparciach przewlekłych senes powinno się przyjmować razem z preparatami przeciwskurczowymi.
Najlepszym a zarazem skutecznym sposobem utraty wagi jest zmiana nawyków żywieniowych, świadome wybieranie produktów spożywczych oraz aktywny tryb życia, co nie oznacza konieczności bycia maratończykiem.
Zaś co do herbaty to warto zainwestować w tę zieloną, która ma działanie antyoksydacyjne, pobudza trawienie, obniża ryzyko zawału serca, miażdżycy, usprawnia myślenie i dodaje energii.