niedziela, 4 sierpnia 2013

Borówka amerykańska - niebieskie źródło witamin, fitoestrogenów i przeciwutleniaczy

Pochodząca z Ameryki Północnej borówka wysoka stała się owocem XXI wieku nie tylko ze względu na walory smakowe swych owoców, ale też dobroczynne działanie na zdrowie człowieka.
Owoce borówki posiadają wiele cennych składników odżywczych, co sprawia, że są ważnym elementem zbilansowanej i zdrowej diety. Bogate są w mikro- i makroelementy, w szczególności wapń, fosfor i potas. Zawierają znaczne ilości sodu i żelaza, tiaminy, ryboflawiny, niacyny oraz witaminy A.
Borówka amerykańska posiada sporo właściwości cennych dla naszego zdrowia.

Reguluje ciśnienie krwi i poprawia jej krążenie poprzez uszczelnianie naczyń krwionośnych, zapewnienie elastyczności i prawidłowej przepuszczalności naczyniom włosowatym..
Jest pomocna w leczeniu cukrzycy. Świeże owoce oraz wyciągi z liści zawierają substancję działającą podobnie jak insulina, regulująca poziom cukru we krwi. 
Chroni wzrok, przeciwdziała zmęczeniu oczu, pomaga w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej oraz przy chorobach siatkówki oka.
Chroni przed chorobami serca, zmniejszając poziom "złego" cholesterolu LDL, a zwiększając poziom "dobrego"HDL- dzięki znajdującym się w owocach minerałach, t.j selen, cynk, miedź i mangan oraz witamin C, A, B, PP. Swój znaczący udział ma w tym również błonnik, dzięki któremu spora część cholesterolu jest usuwana z przewodu pokarmowego razem z toksynami i kwasami żółciowymi, zanim przenikną do układu krwionośnego. Błonnik znajdujący się w owocach poprawia trawienie i skraca przebywanie pokarmu w przewodzie pokarmowym.Liczne, drobne nasiona i pektyny zawarte w owocach korzystnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Działa skutecznie w profilaktyce chorób nowotworowych - zawarte w borówkach amerykańskich fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, blokują skutecznie działanie enzymów przyczyniających się do powstawania tzw. nowotworów hormonozależnych ( niektórych nowotworów piersi, tarczycy czy wątroby), zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Podobne antynowotworowe właściwości mają też obecne w borówkach dwa kwasy - foliowy i egalowy. Ten pierwszy chroni organizm przed rakiem macicy, a w czasie ciąży umożliwia prawidłowy rozwój płodu w łonie matki. Egalowy natomiast przeciwdziała rozwojowi nowotworów płuc, przełyku oraz krtani.
Dobroczynnie działa na układ nerwowy i skórę.
Działa uspokajająco i przeciwbólowo, a syropy z borówki leczą kaszel i infekcje układu oddechowego.
Ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe.
Zawiera przeciwutleniacze niszczące wolne rodniki - spośród 40 owoców i warzyw uznawanych za naturalne źródła antyutleniaczy borówka amerykańska ma ich najwięcej. Wolne rodniki to nieprawidłowo zbudowane atomy tlenu, będące ubocznym produktem przemiany materii, niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Utleniając cholesterol, przyczyniają się do rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych, która może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
Pomaga usuwać wszelkie toksyny z organizmu.
Odwraca przychodzące z wiekiem ubytki pamięci - substancje zawarte w owocach poprawiają istniejące połączenia w mózgu, usprawniają komunikację między komórkami i stymulują regenerację neuronów.

Warto dodać garść borówek do porcji jogurtu, kaszy manny, owsianki, naleśników, czy też zrobić koktajl. Doskonale nadają się również do mrożenia.

Muffiny cytrynowe z jagodami Bajaderki*- doskonałe z borówkami amerykańskimi 
2 2/3 szkl. mąki 
1 łyżka proszku do pieczenia 
duża szczypta soli 
1/2 szkl. cukru 
skórka otarta z 1 cytryny 
2 jajka 
1 szkl. mleka
2/3 szkl. oleju 
1 1/2 szkl. jagód (jak mrożone to nie rozmrażać) 
Rozgrzać piekarnik do 200 st, foremki do muffinów posmarować masłem. Mąkę przesiać, dodać pozostałe suche składniki. Jajka rozbełtać, dodać do nich mleko i olej, dodać do suchych składników i tylko wymieszać do momentu gdy masy zaczną się łączyć. Wsypać jagody i bardzo lekko i krótko wymieszać. Przełożyć masę do przygotowanych foremek. Piec ok 20 min, aż będą pięknie rumiane, sprawdzić patyczkiem- powinien być suchy. 
*
Przepis pochodzi ze strony www.cincin.cc