wtorek, 20 sierpnia 2013

Siemię lniane i olej lniany


Siemię lniane i olej lniany, znane od 6000 lat zawierają wiele ważnych składników odżywczych. 
W składzie siemienia lnianego znajduje się :
- błonnik nierozpuszczalny - ten rodzaj błonnika zapewnia sprawne działanie przewodu pokarmowego oraz zapobiega zaparciom
 - kwas alfa-linolenowy (ALA) - nasz organizm nie produkuje tego kwasu tłuszczowego, musimy przyjmować go z pożywieniem. Kwas ten reguluje ciśnienie krwi oraz utrzymuje w zdrowiu ścianki komórek. Zapobiega chorobom serca poprzez redukowanie produkcji substancji hormonopodobnych, prowadzących do powstawania zakrzepów. Kwas alfa-linolenowy wpływa na zdrowotne wartości oleju lnianego, chociaż w procesie produkcji oleju tracone są takie wartości , jak błonnik i lignany.
- lignany - to związki zwane również fitoestrogenami, gdyż wykazują łagodne działanie podobne do estrogenu, są jednocześnie silnymi przeciwutleniaczami 
- witamina E, witaminy z grupy B , witamina K, kwas foliowy, żelazo, magnez, cynk
Zawarte w nasionach śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, chroniąc je przed agresywnym kwasem solnym i zmniejszając odczyny zapalne. Siemię jest też dobrym środkiem przeciwkaszlowym, skutecznym zwłaszcza w zapaleniu oskrzeli, ale pomaga także w chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń. 
Dodawanie siemienia lnianego do pokarmów może chronić przed chorobą serca, wpływa również korzystnie na obniżenie cholesterolu LDL. 
Siemię lniane w pewien sposób wspomaga odchudzanie. Otóż reguluje poziom cholesterolu, problem występujący często u osób z nadwagą. Poza tym nasiona lnu wywołują uczucie sytości, co chroni przed sięgnięciem po kolejną przekąskę, a tym samym przed dostarczeniem organizmowi dodatkowych kalorii. Jednak nie zrzucimy zbędnych kilogramów jedynie dzięki spożywaniu siemienia lnianego. Odchudzanie jest skuteczne tylko i wyłącznie wtedy, gdy połączymy zdrową dietę z aktywnością fizyczną.
Ponieważ siemię lniane zawiera spore ilości błonnika pokarmowego, najlepiej na początku zacząć przyjmowanie od niewielkich ilości i stopniowo je zwiększać. W przeciwnym razie może mieć działanie przeczyszczające. Szczególnie silne reakcje mogą pojawić się u osób z zespołem jelita drażliwego.
Podobnie jak wiele innych produktów naturalnych, siemię lniane stanowi źródło niewielkich dawek związków cyjanowych, szczególnie jeśli spożywa się je na surowo. Organizm ludzki jednak posiada zdolność neutralizacji pewnych dawek związków cyjanowych – 3 łyżeczki mielonego siemienia lnianego dziennie są zupełnie bezpieczne a równocześnie stanowią dawkę efektywną jeśli chodzi o korzystne działanie na zdrowie. Aby wykorzystać wszystkie składniki występujące w siemieniu lnianym, należy zemleć je w młynku do kawy. Jeśli ziarna nie są dobrze przeżute lub zmielone. przejdą przez układ pokarmowy w niezmienionej postaci. Nie należy też zbyt długo przechowywać zmielonego lnu, ponieważ zawarty w nim tłuszcz jełczeje.
Świeżo zmielone siemię lniane można np. dodawać do ciasta na naleśniki, wypieków (zastępując część mąki lub posypując pieczywo), owsianki, płatków z mlekiem, kotletów mielonych, past do chleba. 
Można zrobić sos pesto ze świeżej bazylii, czosnku, zmielonego siemienia lnianego (zamiast orzeszków piniowych), oleju lnianego i parmezanu. Następnie wymieszać z gorącym makaronem.
Na szczególną uwagę zasługuje olej lniany tłoczony na zimno
Stosowanie oleju lnianego ma pomóc w podnoszeniu odporności organizmu, w walce organizmu z przeciwciałami i negatywnymi ustrojami. Olej lniany i zawarte w nim bogactwo regenerują także błony śluzowe przewodu pokarmowego. Co ciekawe, olej lniany ma też działanie rozkurczowe i żółciopędne. Regularne spożywanie oleju lnianego zapewnia także ochronę przed chorobami serca i chorobami naczyń krwionośnych. Olej lniany pomaga przywrócić równowagę hormonalną i zaburzone proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie. Kwasy tłuszczowe omega-3 (w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi) regulują poziom cholesterolu i cukrów we krwi zwiększając tym samym skuteczność kuracji odchudzających.
Należy podkreślić także fakt, że olej lniany miewa zastosowanie w przypadku schorzeń zewnętrznych. Przypisuje mu się działanie przede wszystkim przeciwzapalne oraz łagodzące. W związku z zawartością licznych składników odżywczych w oleju lnianym, posiada on także właściwości regenerujące. Oczyszcza skórę, wygładza ją, ułatwia leczenie chorób skóry. Naturalnie też natłuszcza i wzmacnia skórę i włosy
Olej lniany charakteryzuje się doskonałym bilansem kwasów tłuszczowych (NNKT). NNKT to związki chemiczne, których organizm nie produkuje, ale potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Proporcja kwasów omega-3 i omega-6 w oleju lnianym wynoszą 1:1. Źródłem kwasów omega-3 są: warzywa zielone, siemię lniane, olej z siemienia, olej z orzechów, organiczne mięso, organiczne jaja i pokarmy mleczne pochodzące od zwierząt karmionych trawą lub paszą z dodatkiem siemienia lnianego.
Źródłem kwasów tłuszczowych omega-6 są: oleje roślinne ( zwłaszcza olej kukurydziany i słonecznikowy), oleje nasycone, margaryny, nieorganiczne jaja, mięso i produkty mleczne. Przeciętny człowiek spożywa je w proporcjach nawet 1:50 na rzecz kwasu omega-6. Natomiast niedobory kwasu omega-3 przy nadmiernym spożywaniu omega-6 mogą prowadzić do wielu schorzeń, głównie chorób cywilizacyjnych (nowotwory, arterioskleroza, dermatozy, schorzenia autoimmunologiczne, choroby układu krążenia, depresje). Dzieci z niedoborami kwasów omega-3 mają problemy z zachowaniem, nauką, pamięcią i częściej u nich występuje ADHD
Należy pamiętać, że nie wolno podgrzewać oleju lnianego, gdyż niszczy to zawarty w nim kwas alfa-linolenowy. Można dodawać olej lniany do wszelkich zimnych potraw : sałatek, surówek, dresingów, past, twarożku. Zaleca się regularne spożywanie oleju lnianego kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz wszystkim osobom po 40 roku życia. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna spożywać 1 g oleju na kilogram masy ciała.
Olej lniany powinno przechowywać się w chłodzie, najlepiej w lodówce, z daleka od promieni słonecznych, pod wpływem których utleniają się kwasy Omega-3. Po otwarciu należy go przechowywać wyłącznie w lodówce.