poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Tarnina

Tarnina rośnie jako ciernisty krzew o wysokości 1-3 m. Można ją spotkać prawie w całej Europie, północnej Afryce i Azji. Prawdopodobnie jest jednym z dawnych przodków dzisiejszych sadowniczych śliw.Kwitnie na biało przed pojawieniem się liści w kwietniu i w maju Jesienią dojrzewają granatowe, pestkowe owoce o cierpko-gorzkawym smaku.Owoce zawierają cukry, wiele garbników, witaminę C, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę K , kwasy organiczne, fitosterol, pektyny, sporo wapnia, potasu, magnezu i glikozyd amygdalinę ( w dużej ilości trujący, w małych dawkach nieszkodliwy).
Świeże owoce można spożywać w niewielkiej ilości po przemarznięciu. Przeważnie jednak dodaje się je do kompotów o smaku niezbyt wyraźnym, przyrządza się z nich wino, likiery, suszy się lub marynuje.
Owoce zapobiegają biegunce, innym dolegliwościom żołądkowym i chorobom dróg moczowych.Owoce tarniny przyjęte w większej ilości działają łagodnie zapierająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Mają podobne działanie do borówki czernicy-czarnej jagody.
Lecznicze działanie mają też kwiaty tarniny. Napar z kwiatów pije się przy przeziębieniu.Dzięki zawartości flawonoidów kwiaty tarniny działają lekko moczopędnie, usuwają z organizmu nadmiar jonów sodu oraz szkodliwe produkty przemiany materii. Łagodzą również stany zapalne dróg moczowych. Prócz tego wykazują działanie przeczyszczające, co wykorzystuje się w mieszankach ziołowych.
Pestki zawierają sporo cyjanowodoru. Nie wolno ich rozgryzać ani połykać.
Napar leczniczy
1 łyżkę owoców zalać szklanką przegotowanej wody i ogrzewać przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia, odcedzić. Dzieciom podaje się 2-5 razy dziennie po 1 łyżce odwaru.Natomiast u dorosłych można stosować 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki odwaru między posiłkami w przyapadku biegunek. Napar można stosować do płukania ust i gardła w przypadkach stanów zapalnych i angin.
Nalewka z tarniny
1 kg owoców tarniny, 1/2 l spirytusu 96%, 1/2 wódki 40%, szklanka cukru
Na nalewkę owoce należy zbierać po pierwszych przymrozkach lub włożyć na dobę do zamrażarki.
Owoce opłukać, osączyć, zalać alkoholem.
Trzymać przez miesiąc w ciepłym, ciemnym miejscu , co 2-3 dni wstrząsając.
Zlać alkohol, wstawić do lodówki.
Owoce zasypać cukrem, przechowywać w cieple, aż utworzy się syrop.
Połączyć syrop z alkoholem, po tygodniu przefiltrować i rozlać do butelek.
Nalewka powinna dojrzewać minimum 3 miesiące.
Kompot z tarniny
1 kg owoców tarniny, 750 g cukru, 1 cytryna, 4-5 goździków, kawałek cynamonu, 1/2 l wody
Zagotować wodę z cukrem i przyprawami, włożyć dojrzałe, wypłukane owoce tarniny i gotować przez chwilę. Wyjąć przyprawy dodać sok wyciśnięty z cytryny. Owoce tarniny wyjąć łyżka cedzakową, włożyć do małych słoików i zalać zalewą, w której się gotowały. Pasteryzować przez 15 minut w temperaturze ok. 85 stopni C.
Owoce tarniny w winie
1 kg owoców tarniny, 700 g cukru, 1 szklanka białego wina
Dojrzałe, wypłukane owoce wsypać do słoików, przesypując je cukrem. Zalać białym winem, słoiki zamknąć i pasteryzować przez 15 minut w temperaturze 85 stopni C. Podawać do mięs.