poniedziałek, 9 września 2013

Bezsenność

Ponad 1/3 ludzi na świecie doświadcza męczących, bezsennych nocy.
Bezsenność sama w sobie nie jest chorobą, ale objawem problemów zdrowotnych lub emocjonalnych. Konsekwencja braku snu jest ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie. Dla większości jest to chwilowy problem, ale niektórzy doświadczają bezsenności przez dłuższy czas. W takim przypadku może ona być powodem poważnych problemów zdrowotnych, bo wystarczająca ilość odpoczynku jest niezbędna dla dobrego samopoczucia , zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Odpowiednia dieta i zmiana trybu życia mogą pomóc radzić sobie z bezsennością i jej skutkami.
Przyczyną bezsenności często bywa stres, depresja, towarzyszący niepokój. Niektóre lekarstwa i przewlekłe schorzenia mogą powodować zaburzenia snu.
Schematy snu zmieniają się też z wiekiem. Zwykle starsi ludzie potrzebują nieco mniej snu.
Problemy ze snem związane są również ze zgagą, nadużywaniem alkoholu, kofeiny, ciążą a także z chwilowymi przypadłościami zdrowotnymi, typu ból zęba, niestrawność czy zewnętrznymi jak, np. hałasy dobiegające zza ściany, włączony telewizor w sypialni.
Istnieje wiele składników odżywczych istotnych dla zdrowego i spokojnego snu.
Tryptofan, jeden z aminokwasów, zwłaszcza w połączeniu z pokarmami bogatymi w skrobię, może wywołać senność. Bierze on udział w produkcji serotoniny - substancji wydzielanej w mózgu, odpowiedzialnej za poczucie spokoju i dobry nastrój.
Witamina B6 i magnez pomagają przekształcić tryptofan w serotoninę.Witamina B6 uczestniczy też w produkcji innych substancji istotnych dla snu i nastroju - melatoniny i dopaminy.
Bogatym źródłem witaminy B6 są banany i ziemniaki. Uważa się, że niewielkie niedobory wapnia także prowadzą do zaburzeń snu.
Dobry wpływ na nasz sen mają węglowodany złożone - produkty zbożowe, ziemniaki, fasola. Zwiększają one zdolność absorpcji tryptofanu przez mózg. Mogą przynieść ulgę w bezsenności spowodowanej zgagą.
Tiamina pomaga przekształcać węglowodany złożone w źródło energii, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Dieta bogata w witaminy z grupy B pomaga zwalczyć chandrę, wpływa na zwiększenie produkcji neuroprzekaźników, odpowiedzialnych za zdrowy sen.
U osób w depresji stwierdza się czasami niedobory kwasu foliowego ( soczewica, szparagi, liściaste warzywa zielone) i witaminy B12 ( owoce morza, chude mięso drobiowe ).
Obie te witaminy w połączeniu z witaminą B6 obniżają poziom homocysteiny, aminokwasu, którego nadmiar łączy się z depresją.
Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w tłustych rybach, siemieniu lnianym czy orzechach włoskich odgrywają istotną rolę w sprawnym funkcjonowaniu mózgu, a co ma związek również z nastrojem i bezsennością.
Bezsenność często towarzyszy menopauzie, co wiąże się z obniżonym poziomem hormonów w organizmie. Pokarmy bogate w fitoestrogeny pomagają zredukować objawy menopauzy, między innymi uderzenia gorąca i problemy ze snem.
Tradycyjnym domowym sposobem na bezsenność jest szklanka ciepłego mleka z miodem. Mleko jest bogatym źródłem tryptofanu i wapnia a miód bogaty w węglowodany pomaga w przekształceniu tryptofanu w serotoninę.
Należy pamiętać również by nie jeść tuż przed snem, bo trawiący żołądek nie pozwoli spokojnie zasnąć.
Godne polecenia są napary z melisy, kozłka lekarskiego, korzenia arcydzięgla, kwiatów i owoców głogu – takie herbatki najlepiej pić pół godziny przed snem.