czwartek, 5 września 2013

Napoje mleczne dla dzieci

Zachęcona reklamą nowości pewnego dyskontu kupiłam produkt mleczny dla dzieci. Pomyślałam, że napiszę pozytywnie o napoju mlecznym w ślicznym estetycznym opakowaniu, mieszczącym się w plecaku szkolnym. Po przeczytaniu etykiety z zawartością moja inwencja została jednak przyblokowana przez rosnące wątpliwości, czy aby na pewno mogę polecić ten produkt ...?

Napój mleczno-orzechowy
Skład napoju : mleko 91 % - pomyślałam, super dużo mleka
cukier - no trudno trochę pomarudzę, że za słodko, że nie należy faszerować dzieci cukrem
substancje zagęszczające : karagen, guma guar, skrobia modyfikowana z tapioki - tu zatrzymałam się na dłużej
Karagen ( E-407) jest naturalnie występującym węglowodanem, który jest ekstrahowany z czerwonych wodorostów morskich. 
Jest to naturalny zagęstnik, stabilizator oraz emulgator, nośnik i substancja żelująca. Karagen stanowi mieszaninę polisacharydów. Substancja ta dodawana jest do śmietanki pasteryzowanej, dżemów, galaretek, marmolady, mleka w proszku, mleka zagęszczonego. Nie określono jego maksymalnej dawki, jaką człowiek może spożyć w ciągu doby.
Nadmierna ilość karagenu może przyczyniać się do powstawania owrzodzeń układu pokarmowego, zmniejszonego wchłaniania składników mineralnych (np. potasu), a także działać przeczyszczająco. Nie powinien być spożywany przez dzieci. Poza przemysłem spożywczym karagen wykorzystywany jest również do produkcji kosmetyków, lekarstw przeciwkaszlowych i past do zębów.
Jakość zdrowotna karagenu (E 407) jest najostrzej kwestionowana przez prof. Joanne K. Tobacman, lekarza z kliniki internistycznej Uniwersytetu Iowa, USA , która w październiku 2001r. opublikowała wnikliwy przegląd literatury naukowej i w konkluzji stwierdziła, że istnieją wystarczające dowody na związek karagenu z ubytkami błony śluzowej żołądka i jelit, łącznie ze zmianami złośliwymi. 
Pod wpływem działania bakterii, soku żołądkowego i procesów przetwórczych dochodzi do degradacji karagenu z niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami. Włókna karagenu pozyskane z czerwonych wodorostów uprawianych w wodach morskich o dużym nieraz zanieczyszczeniu wymagają zastosowania pestycydów, aby mogły być dopuszczone do produkcji żywności, kosmetyków i in. 
Dla równowagi doniesień odnośnie karagenu muszę dodać, że z najnowszych badań wynika również, że karagen może chronić przed wirusami HIV, HPV oraz HSV.

Karagen jest oczywiście środkiem dopuszczonym do użycia w produktach spożywczych. 
Jednakże jest dość kontrowersyjnym dodatkiem, budzącym wątpliwości i będącym ciągle przedmiotem badań. Dlatego nie polecam produktów z karagenem w diecie dla dzieci.

Guma guar ( E 412)
Naturalny, roślinny środek zagęszczający i stabilizator. Otrzymywany z nasion drzewa Cyamopsis tetragonolobus. W bardzo małym stopniu wchłaniany w przewodzie pokarmowym. Po spożyciu zdarzają się przypadki reakcji alergicznych, w postaci zaburzeń żołądkowo-jelitowych, astmy, egzemy kontaktowej.

Skrobia modyfikowana z tapioki 
zagęszczacz, stabilizator. Modyfikowana skrobia to skrobia, która została poddana procesowi fizycznemu lub chemicznemu, celem modyfikacji jednej lub więcej jej cech. Ten wielozadaniowy zagęszczacz otrzymywany jest z korzenia manioku lub z juki i obecna jest zarówno w margarynach jak i w klejach, ładunkach wybuchowych, wytwórniach papieru i wykończeniach tkanin. Nie należy do substancji występujących w naturze, nie zawiera żadnych substancji odżywczych i nie znalazłam informacji na temat jej wpływu na zdrowie. 

czekolada 0,9 % ( miazga kakaowa, cukier, proszek kakaowy alkalizowany o obniżonej zawartości tłuszczu, emulgator : lecytyna sojowa)  Lecytyna sojowa to mieszanina fosfolipidów oraz steroli pełniących w organizmie człowieka ważne dla życia funkcje. Lecytyna buduje błony komórkowe, stanowi źródło choliny.Lecytyna sojowa stosowana jest w przemyśle spożywczym jako substancja emulgująca w wyrobach cukierniczych. 
zmielone orzechy laskowe 0,4 % - nie za wiele, ale dobre i to
aromaty - jakie ???, niewiadomo.

Reasumując : co z tego, że 91 % mleka skoro pełno cukru, emulgatorów, sztucznych dodatków. Według mojej subiektywnej opinii produkt nie dość, że za słodki, dziwnie gęsty, zostawiający posmak tłuszczu na języku to zupełnie nie dla dzieci.
Zdaję sobie sprawę, że "kupujemy oczami , z czego oczywiście korzystają producenci, ale nawet najpiękniejsze opakowanie nie jest warte kupna podejrzanego produktu. Warto zatem zaopatrzyć się w ładny kolorystycznie kubek z pokrywką lub bidon i wlać do niego własnoręcznie zrobione kakao, pełne potasu fosforu, magnezu, cynku oraz teobrominy, która pobudza układ nerwowy, działa regenerująco. Tylko niech to będzie prawdziwe kakao, bynajmniej nie to rozpuszczalne produkowane "specjalnie dla dzieci".