niedziela, 21 lipca 2013

Rozpuszcza, chłodzi, oczyszcza - po prostu woda

Woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych w organizmie człowieka. Niedostateczna podaż wody doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu. Niedobór wody wynoszący około 10 % masy ciała powoduje niewydolność fizyczną i psychiczną, a utrata 20 % może doprowadzić do śmierci. Dorosły człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc, lecz bez wody zaledwie kilka dni. Ponieważ ustrój człowieka nie może magazynować większej ilości wody, istnieje konieczność stałego jej uzupełniania.

Rodzaje wód butelkowanych :

  • Wody mineralne wysokozmineralizowane - o mineralizacji powyżej 1500 mg/l. do 4000 mg/l ( Buskowianka, Kryniczanka, Muszyna, Muszynianka, Piwniczanka, Staropolanka) Jest to najbardziej szlachetny rodzaj wód, bowiem zawierając znaczne ilości składników mineralnych uzupełniają ich niedobory w organizmie.Dobra woda mineralna powinna zawierać odpowiednią ilość składników mineralnych działających odżywczo lub fizjologicznie na organizm człowieka. Do takich składników w wodach mineralnych pitych w celach profilaktyczno-zdrowotnych należą : magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor, żelazo oraz dwutlenek węgla. Każdy z nich spełnia inna role w organizmie człowieka i potrzebny jest w różnej ilości.
 Najważniejszym spośród nich jest magnez, którego dzienne zapotrzebowanie wynosi 300 mg. Dlatego w celch profilaktyczno-zdrowotnych powinno sie pić wody zawierające go co najmniej 50mg/l. Korzystnie jest by było go i więcej, ponieważ nie można go przedawkować pijąc wodę a jego deficyt w organizmie jest przyczyną wielu chorób.
Drugim ważnym pierwiastkiem jest wapń, którego dzienne zapotrzebowanie wynosi od 800 do 1200 mg, a w czasie niektórych chorób zwiększa się do 2000 mg. W celach profilaktyczno- zdrowotnych, by uzupełnić wapń w organizmie należy pić wody zawierające go w ilości co najmniej 150 mg/l. Niedobry wapnia są przyczyną wielu schorzeń, m.in. osteoporozy. 
Sód i chlorki zawarte w wodach mineralnych mają korzystne znaczenie dla osób wykonujących prace związane ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, dla sportowców i w czasie upałów, kiedy traci się duże ilości soli wraz z potem.Wody zawierające do 200 mg/l sodu nie maja większego wpływu na ogólny bilans sodu w organizmie, bo jego zwiększone spożycie wynika ze spożywania potraw zawierających znacznie większe ilości soli nawet do 14 gramów w ciągu doby.
Zawarte w wodzie wodorowęglany mają znaczenie fizjologiczne, kiedy występują w ilości powyżej 600mg/l. Od tej ilości mają znaczące działanie alkalizując kwasy żołądka. Przy nadkwasocie dobrze jest pić wody zawierające większe ilości wodorowęglanów nawet do 2000 mg/l, ale należy ich unikac przy niedokwasocie.
Siarczany występujące w wodzie mają pozytywne oddziaływanie na pracę wątroby i trzustki. Ten składnik w znacznej ilości wód występuje w małych ilościach.
Jod jest ważnym mikroelementem, ma znaczenie fizjologiczne jeżeli jest go w owdzie co najmniej 0,2 mg/l.
Fluor ma znaczenie w mineralizacji zębów i kości, jego działanie jest zauważalne jeżeli osiąga poziom w wodzie 1 mg/l.
Żelazo jest wartościowym składnikiem wody jeżeli występuje w postaci, i wtedy ma pozytywne oddziaływanie na organizm jeżeli osiąga poziom 1 mg/l.
Dwutlenek węgla ma przede wszystkim znaczenie smakowe. Nie ma przeciwwskazań do picia wody z dwutlenkiem węgla dla osób zdrowych. Jedynie przy schorzeniach żołądka i strun głosowych należy unikać picia wody gazowanej. Dwutlenek węgla drażniąc kubki smakowe sprawia wrazenie orzeźwienia, poza tym jest czynnikiem bakteriostatycznym i dlatego woda gazowana jest pewniejsza bakteriologicznie.
  • Wody mineralne średniozmineralizowane  (Arctic, Cisowianka, Jurajska, Nałęczowianka, Ustronianka)- o mineralizacji od 500 do 1500 mg/l. Są to wody o umiarkowanej ilości składników mineralnych, ich pozytywną cechą jest to, że nie wypłukują z organizmu z organizmu składników mineralnych, nie naruszają równowagi elektrolitycznej dlatego można je pić w dowolnej ilości w celu gaszenia pragnienia. Pijąc tego typu wody wypłukujemy z organizmu zbędne i szkodliwe produkty, jakie tworzą się w czasie normalnych  procesów życiowych, dlatego ich picie pozwala na oczyszczenie z nich naszego ciała. Zazwyczaj zawierają spore ilości magnezu i wapnia, pokrywające nawet do 10 % dziennego zapotrzebowania organizmu na te biopierwiastki.
  • Wody stołowe czyli wody źródlane wzbogacone w minerały (Jodica, Magnezjana, Sądecka Woda Życia, Zamościanka)- zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych może być produkowana tylko z naturalnej wody źródlanej poprzez dodanie do niej naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych zawierających jeden lub więcej składników mających znaczenie fizjologiczne, tj. sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, czy też wodorowęglany.Ma to na celu wzbogacenie wody źródlanej, która jest z reguły wodą niskozmineralizowaną w potrzebne organizmowi składniki mineralne.Woda taka może pełnić funkcje wody profilaktyczno-zdrowotnej i jet pod tym względem równie cenna jak woda mineralna.
  • Wody źródlane -o ogólnej mineralizacji od 0 do 500 mg/l  (Nestle Aquarel, Staropolanka Zdrój, Kropla Beskidu, Primavera Złoty Potok, Żywiec Zdrój)w potocznym zrozumieniu tego określenia jest to woda wydobywająca sie z naturalnego źródła, które wg pojęć hydrogeologicznych jest samoczynnym, naturalnym, skoncentrowanym wypływem wody podziemnej na powierzchni terenu.. Dla celów produkcji przemysłowej wykonuje się głębokie odwierty by czerpać wodę z podziemnych warstw wodonośnych.Wody źródlane są bardzo przydatne w gospodarstwie domowym do przyrządzania posiłków i napojów nie zmieniając ich smaku i dobrze rozpuszczając zawarte w stosownych surowcach składniki odżywcze. Woda źródlana z butelki lub też większej butli dostarczonej do domu czy biura jest synonimem czystej wody.
  • Wody lecznicze  (Franciszek, Jan, Józef, Wielka Pieniawa, Zuber, Henryk)- są to wody, które posiadają specyficzne właściwości farmakodynamiczne. Spowodowane jest to przeważnie dużą zawartością niektórych składników mineralnych lub zawartością tzw. składników swoistych albo też odpowiednią ich proporcją. Z pośród wielu rodzajów wód uznanych za lecznicze tylko nieliczne sa pakowane do butelek lub innych pojemników w celu sprzedaży. Wiąże sie to przede wszystkim z małą wydajnością źródeł , z których są pozyskiwane. Chociaż wody wody lecznicze mają różną mineralizację najczęściej butelkowane są te, które zawierają ponad 4000 mg składników mineralnych, a nawet 24000 mg/l w wodach typu Zuber. Wody lecznicze przynoszą ulgę w wielu chorobach. W zależności od zawartości składników mineralnych i ich wzajemnych proporcji poprawiają metabolizm, łagodzą dolegliwości żołądkowe, pomagają leczyć nerki, walczyć z cukrzycą. Mają one silne działanie farmakodynamiczne, dlatego mogą być stosowane tylko wg wskazań lekarskich. Należy pamiętać, że wody lecznicze działają jak lekarstwo i nie można ich przedawkować bo mogą zaszkodzić. Dlatego nie nadają się do gaszenia pragnienia 
Wybierając dla siebie wodę należy zwrócić uwagę na podane podstawowe składniki mineralne i ocenić ich ilość w stosunku do potrzeb swojego organizmu. Nie należy sugeroważ się urzędową kwalifikacją dzielącą wody na nisko, średni i wysoko zmineralizowane, która właściwie niewiele mówi, bo żeby ocenić wodę trzeba wiedzieć jakimi składnikami jest zmineralizowana.Nie należy również w dużej ilości pić wód pozbawionych składników mineralnych, ponieważ one nie tylko nie dostarczają tych deficytowych składników odżywczych, a jeszcze dodatkowo wypłukują je z organizmu.Pamiętajmy również, że kolorowa woda smakowa to nie woda a napój.