wtorek, 1 października 2013

Przysmak bogów - winogrona

Winogrona zawierają związki, które mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób serca, nowotworów i wylewów. Badania dowodzą, że również czerwone wino, sok winogronowy i rodzynki są bogate w związki zwalczające wiele groźnych chorób.
Antocyjany , których bogatym źródłem są ciemne winogrona mogą powstrzymywać wzrost komórek nowotworowych.
Winogrona są bogate w flawonoidy - chroniący serce naturalny barwnik, który może miec również działanie przeciwzakrzepowe. Zarówno winogrona czerwone, jak i fioletowe zawierają dużo flawonoidów, które zapobiegają osadzaniu się w tętnicach cholesterolu LDL, tworzącego płytkę miażdżycową i mogącego prowadzić do niedokrwiennej choroby serca.
Kwas elaginowy zawarty w winogronach chroni płuca przed toksymani obecnymi w środowisku.
Zaś kwercetyna redukuje ryzyko rozwoju choroby nowotworowej, działa przeciwzakrzepowo, przynosi ulgę w chorobach układu oddechowego. Jest to flawonoid o działąniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i antyalergicznym. Powstrzymuje wyzwalanie histaminy, redukuje ryzyko wystąpienia raka prostaty, piersi, jelit. Jak większość flawonoidów, kwercetyna zapobiega utlenianiu cholesterolu LDL. Kwercetyna to jeden z najsilniejszych antyoksydantów spośród przeciwstarzeniowych.
Winogrona zawierają również węglowodany, pektyny, garbniki, witaminy z grupy B, witaminę C, karoten.
Zawierają cenny pierwiastek bor- sprzyjający utrzymaniu na odpowiednim poziomie estrogeny, co jest szczególnie ważne dla kobiet w okresie menopauzy.
Winogrona zawierają też sporo potasu, który wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz dotlenienie mózgu. Potas doskonale wpływa na pracę serca i całego układu krwionośnego.
Wszystkie rodzaje winogron zawierają także fosfor i wapń (budulec kości), chlor i magnez (regulują pracę systemu nerwowego), jod (niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy) oraz żelazo.
Owoce te są polecanie osobom chorującym na serce, nerki, watrobę. Odkwaszają organizm, reguluja przemianę materii. Dzięki zawartości błonnika poprawiają perystaltykę jelit. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych, zmniejszają fermentację jelitową, działają żółciopędnie.
W skórce winogron występuje cenna fitosubstancja - resweratrol, która ma zdolność zwalczania nowotworów. Resweratrol obecny w ciemnych winogronach, czerwonym winie a także grejpfrutach jest dobrym przeciwutleniaczem. Występujący w dużych ilościach w winogronach i winach gronowych resweratrol wykazuje wysoką aktywność antyoksydacyjną, działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. W zależności od gatunku wina stężenie resweratrolu wynosi od 0,1 do 15 mg/l. Wiele badań klinicznych i epidemiologicznych wykazało, że spożywanie czerwonego wina i winogron, a zatem i resweratrolu, zmniejsza zapadalność na choroby układu krążenia, zwłaszcza na chorobę niedokrwienną serca. Resweratrol zmniejsza agregację płytek krwi, zapobiegając zawałom serca i udarom niedokrwiennego mózgu oraz miażdżycy.
Chociaż związek ten nie jest zasadniczym składnikiem odżywczym, interesujące jest to, że może on wpływać na zdrowie ludzkie.
Chociaż dieta Francuzów zawiera dużo tłuszczu, rzadko zapadają oni na choroby serca. Przypuszca się, że za część sukcesu odpowiadają flawonoidy zawarte w czerwonym winie, które chronią tętnice przed tworzeniem się blaszki miażdżycowej. Taką samą ochronę serca wykazuje niesfermentowany sok winogronowy. Wykazano, że 315-375 g soku z ciemnych winogron dziennie w znacznym stopniu redukuje ryzyko wystąpienia choroby serca.
Aby w pełni skorzystać z bogactwa cennych związków występujących w winogronach, nalezy wybierać odmiany ciemne, które zawierają ich zdecydowanie więcej niż odmiany zielone.
Należy pamiętać jednak, że są to owoce wysokokaloryczne, zawierające sporo cukru. Dlatego ostrożność w ich spożywaniu powinny zachować osoby z nadwagą oraz diabetycy.
Pamiętajmy również aby myć dokładnie winogrona oraz rodzynki przed spożyciem, ponieważ mogą się na nich znajdować pestycydy, konserwanty.
Z pestek winogron wytwarza sie doskonały olej winogronowy, zawierający kwas linolowy, który nie jest wytwarzany przez organizm ludzki. Olej winogronowy jest bogaty w witaminę E, obniża pozziom "złego" cholesterolu LDL, chroni serce.
Olej ten nadaje się do sałatek, gotowania, krótkotrwałego smażenia. Jest neutralny w smaku, dlatego nie odbiera potrawom ich naturalnego smaku.
Z winogron wytwarza się również ocet winny oraz ocet balsamiczny - bogate źródło witamin i minerałów. Ocet balsamiczny ułatwia spalanie tłuszczu, oczyszcza organizm, reguluje ciśnienie krwi, pomaga absorbować toksyny z organizmu.Ocet balsamiczny doskonale wzbogaca smak sałat, dań z drobiu oraz czerwonego mięsa. Jest klasycznym dodatkiem do włoskiej sałatki caprese a także hiszpańskiego chłodnika gazpacho.