Mięta zawiera duże ilości olejków eterycznych, takich jak karwakrol, tymol, mentol. Łagodzą one wzdęcia, działając wiatropędnie. Rozluźniają również mięśnie głądkie w ścianie przewodu pokarmowego, co przeciwdziała skurczom jelitowym. Są bardzo pomocne w takich zaburzeniach , jak zespół jelita drażliwego czy biegunka na tle nerwowym. Mięta ma wpływ przede wszystkim na procesy trawienne Twojego organizmu, co jest bardzo istotne jeżeli chcesz dbać o odpowiednią sylwetkę. Liście zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają wytwarzanie żółci, usprawniają pracę jelit.
Mięta była również tradycyjnie stosowana jako składnik zielarskich preparatów na kaszel i przeziębienia. Mentol zmniejsza bowiem obrzęk błon śluzowych i pomaga pozbywać się nadmiernej ilości śluzu w czasie przeziębienia. Ma również działanie napotne, wspomagając tym samym proces zdrowienia.
Najbardziej wartościowa jest mięta świeża. Warto więc zasadzić ją w doniczce i mieć zawsze pod ręką. Świeże liście mięty należy zalać gorącą wodą i parzyć 15-20 minut. Liście mięty mogą wzbogacić smak wielu potraw. Można dodać świeże lub suszone liście mięty do sałatek, ryby, farszu mięsnego czy twarogu: potrawa zyska niezwykle ciekawy aromat i smak. Liście doskonale komponują się z większością dań: w okresie wiosenno-letnim mięta to idealny składnik lekkich sałatek.
Jest doskonałym uzupełnieniem orzeźwiającej lemoniady cytrynowej.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz