środa, 19 sierpnia 2015

Komosa ryżowa - peruwiańska kasza dla każdego

Quinoa - komosa ryżowa przez Inków była nazywana matką zbóż, obecnie uważana za pożywienie doskonałe.
Dostarcza bowiem pełnowartościowego białka. Jest źródłem aż 8 aminokwasów, co nie jest typowe dla roślin. Ich występowanie w komosie sprawia, że może ona zastąpić mięso. Jest bogatym źródłem witaminy E. Zawiera witaminy D, C, B oraz żelazo, miedź , potas, cynk, magnez, fosfor, mangan oraz regulujący pracę przewodu pokarmowego błonnik.
Komosa to również żródło silnych przeciwutleniaczy chroniących przed zbyt szybkim starzeniem sie organizmu oraz przed rozwojem chorób nowotworowych.
Zawiera ponad 2 razy więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż pszenica. Spożywanie kwasów omega-3 oraz kwasu alfalinolenowego, obecnych w ziarnach quinoa wpływa korzystnie na układ krążenia oraz zapobiega miażdżycy.
Komosa dostarcza sporo energii, gdyż ziarna składają się głównie z węglowodanów. Przy czym zboże to posiada niskie IG =35, co oznacza, że energia uwalnia się powoli. W jej skład wchodzą głównie węglowodany złożone, ponadto będąc źródłem błonnika obniża poziom glukozy we krwi. W związku z tym może być spożywana przez chorych na cukrzycę. Doskonale sprawdzi się również w jadłospisie osób odchudzających się.
Nie zawiera glutenu, zatem mogą ją spożywać również osoby chore na celiakię.
Komosa ryżowa posiada właściwości wzmacniające cały organizm a w szczególności nerki. Polecana jest również na bóle migrenowe. Polecana jest matkom karmiącym, ze względu na właściwości wspomagające wytwarzanie pokarmu oraz dzieciom ze względu na lekkostrawność oraz właściwości stymulujące hormon wzrostu.
Ziarna komosy zawierają saponiny, dzięki którym komosa wykazuje właściwości przeciwalergiczne, przeciwzapalne i immunostymulujące.
Komosa ma lekko słodkawy smak, nadaje się do przyrządzania dań głównych oraz deserów. Może zastąpić ryż, kasze, makarony, ziemniaki. Można dodawać ją do zup, sałatek, stosować do wypieków. Prażone ziarna są doskonałym dodatkiem do jogurtu.
Ziarna komosy należy przed spożyciem wypłukać, gotować w proporcji 1: 2 ( szklanka komosy na 2 szklanki wody) ok. 10-15 minut. Ugotowaną można przechowac w lodówce, w szczelnym pojemniku do 3 dni.

Komosę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale ostatnimi czasy jest również dostępna w supermarketach.

Różne wariacje z quinoa w roli głównej 
W sałatce z kalafiorem
W kotletach kalafiorowo-brokułowych
W papryce faszerowanej

czwartek, 13 sierpnia 2015

Kalafior na zdrowie i na zdrowe odchudzanie

Kalafior należy do rodziny kapustnych. Pochodzi z Cypru i bywał nazywany kapustą cypryjską. W krajach śródziemnomorskich uprawiane są jego odmiany zielone i fioletowe oraz pomarańczowe. Ceniony jest nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również dietetyczne. Podobnie jak brokuły, kapusta i jarmuż ma on duże znaczenie dla naszego zdrowia.
Ze względu na niską zawartość kalorii ( 100 g gotowanego kalafioru to ok. 21 kcal) doskonale sprawdza się w diecie odchudzającej.
Zawiera sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminy z grupy B, K oraz witaminę C, której posiada dwukrotnie więcej niż biała kapusta.
Przewyższa również inne warzywa kapustne pod względem zawartości białek i wapnia.
Znajdujące się w kalafiorze związki zwiększają zdolności wątroby do neutralizowania toksycznych substancji oraz wspomagają układ immunologiczny, chronią przed reumatyzmem.
W kalafiorze występuje sulforafan który pobudza enzymy zwalczające raka. Spożywanie warzyw bogatych w sulforafan chroni przed nowotworami, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Posiada również działanie moczopędne.
Kalafior ze względu na swoje właściwości jest polecany jako składnik zbilansowanej i zdrowej diety. Należy jednak pamiętać, że kalafior posiada również właściwości wzdymające i spożywany w nadmiarze może powodować dyskomfort trawienny.Złagodzimy działanie gazotwórcze podając kalafior z dodatkiem czosnku, imbiru, kopru lub kminku.

Najlepsze kalafiory to te jędrne, białe. Nie kupujmy szarych, miękkich w dotyku, ponieważ prawdopodobnie leżały zbyt długo na sklepowej półce i są nieświeże.

Zazwyczaj podaje się go w postaci gotowanej w lekko osolonej wodzie ze szczyptą cukru.
Jak wszystkie warzywa kapustne - ze względu na zawartość związków siarki- kalafior przy gotowaniu wydziela specyficzny zapach.Sprawdzonym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnej woni podczas gotowania jest dodanie do wody, w której gotujemy kalafior paru łyżek mleka lub odrobinę soku z cytryny. Można też dodać szczyptę gałki muszkatołowej, która nada przyjemnego aromatu. Zaleca się , aby początkowo gotować kalafior bez przykrycia. Nie należy też gotować zbyt długo, gdyż tracimy w ten sposób dużą część składników odżywczych.
Najwięcej prozdrowotnych wartości zachowuje w stanie surowym, przy czym należy pamiętać, że najwięcej witamin znajduję się w głąbie, mniej w kwiecie.
Starty na tarce kalafior może być podstawowym składnikiem surówek.

Jeżeli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów pamiętajmy, że dodając do kalafiora zrumienioną tartą bułką dodajemy ok 130 kcal

piątek, 7 sierpnia 2015

Melon Kantalupa na stres i na upały


Ten letni owoc, pochodzący z Afryki i Azji swoją nazwę otrzymał od nazwy włoskiego miasta Cantalupo, leżącego niedaleko Rzymu.
Miąższ kantalupy jest żółtopomarańczowy, słodki i aromatyczny.
Kantalupa jest jednym z najlepszych źródeł beta-karotenu, który w organizmie zostaje przekształcony w witaminę A potrzebną do produkcji komórek limfocytów. Beta-karoten wspomaga funkcjonowanie wzroku, jest przeciwutleniaczem chroniącym przed rozwojem niektórych nowotworów, miażdżycy, korzystnie wpływa na stan skóry. 
 Melon ten bogaty jest również w witaminę C niezbędną dla systemu odpornościowego. Jest doskonałym źródłem potasu. Potas obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej i wylewu ( szklanka pokrojonych melonów zawiera ok. 360 mg potasu, przy czym dzienne zapotrzebowanie na potas to ok. 4700 mg ) 
Melon ma niską zawartość kalorii, 100 g melona zawiera  - 34 kcal, ma właściwości moczopędne i przeczyszczające, detoksykacyjne,  likwiduje nadmiar sodu w organizmie oraz reguluje procesy trawienne i korzystnie wpływa na pracę jelit.
Melony zawierają cytrulinę - aminokwas, który wspomaga odchudzanie. Osoby walczące ze zbędnymi kilogramami powinny włączyć melon do swojej codziennej diety.
Zalecane są w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz układu moczowego.
Naukowcy francuscy zalecają spożywanie melonów jako sposobu walki ze stresem i przemęczeniem w związku z zawartym w melonie w dużej ilości enzymatycznego przeciwutleniacza o nazwie dysmutaza ponadtlenkowa.
Dysmutaza ma właściwości minimalizowania szkód w naszym organizmie, jakie powodują wolne rodniki uwalniające się podczas stresu.


Ze względu na dużą zawartość cukru melonów powinny unikać osoby z zaburzeniami trawiennymi oraz chorzy na cukrzycę, którzy mogą natomiast sięgać po gorzkiego melona. U osób uczulonych na pyłki traw może pojawić się reakcja alergiczna po spożyciu melona.

 Kantalupa smakuje najlepiej schłodzona na krótko przed spożyciem, jedzona samodzielnie lub jako dodatek do sałatek, jogurtu, sera.



Inne rodzaje melonów :





melon emir







melon miodowy
                                                                                                                                                                




                                                                            
melon galia
melon melba

melon seledyn

wtorek, 4 sierpnia 2015

Jajka - odczarowane zło


W ciągu ostatnich lat jajka miały sporo złej prasy. Były nosicielem salmonelli a ich spożywanie groziło zapchaniem tętnic i wzrostem cholesterolu.

Przyszedł czas by odczarować jajka...
 Sam fakt, że jakiś produkt zawiera cholesterol, nie oznacza jeszcze, że podniesie on jego poziom w organizmie. Wątroba bowiem produkuje taką ilość cholesterolu, jaka jest mu potrzebna - ma wewnętrzny mechanizm regulacyjny.
Jajka zawierają substancję zwaną lecytyną. Lecytyna jest niezbędna dla wszystkich komórek organizmu, stanowi składnik błon komórkowych, jest emulgatorem tłuszczu i cholesterolu, rozbijając je na małe cząstki i zapobiegając osadzaniu się ich na ściankach naczyń. Liczne badania wykazały, że codzienne zażywanie lecytyny redukuje poziom „złego” cholesterolu (LDL), podnosi poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) i zapobiega miażdżycy. Lecytyna jest niezbędna w pracy mózgu i serca. Wielonasycone kwasy omega-3 zawarte w jajkach wpływają na równoważenie poziomu cholesterolu.
Jajka to również źródło choliny, która jest niezbędna do prawidłowej budowy i funkcjonowania każdej komórki naszego ciała. Cholina stymuluje rozwój mózgu, bierze udział w metabolizmie cholesterolu, tłuszczów, ma wpływ na pracę wątroby i nerek. Brak choliny hamuje wiele procesów w organizmie. Dostarczanie choliny jest szczególnie ważne w przypadku kobiet ciężarnych. Organizm bowiem nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości tej tej substancji. W związku z tym musi być ona dostarczona z pożywieniem.
Jajka dostarczają przede wszystkim protein doskonałej jakości. Jajko jest źródłem pełnowartościowego białka, które jest nam niezbędne do życia. Żółtka zawierają karotenoidy, luteinę i zeaksantynę wspomagające ochronę przed związanymi z wiekiem chorobami oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy katarakta. Jajka są jednymi z pokarmowych źródeł witaminy D. Zawierają witaminy z grupy B, selen, wapń, żelazo, potas, cynk, magnez, kwas foliowy.Większość wartości odżywczych znajduje się w żółtku jaja, dlatego nie rezygnujmy z jedzenia żółtka na rzecz samego białka, co często zdarza się osobom chcącym się zdrowo odżywiać.
Jajka zawierają śladowe ilości węglowodanów, natomiast dużo białka i dobrego tłuszczu. 
Spożywane jajka gwarantują duże poczucie sytości, dlatego warto sięgać po nie przygotowując śniadanie.Testy przeprowadzone na Pennington Biomedical Research Centre w Luizjanie wśród 20 otyłych ochotników wykazały, że osoby, którym na śniadanie podawano jajka, później odczuwały mniejszy apetyt, dzięki czemu zjadały mniej. Duże jajko zawiera ok. 80 kcal. co również zdecydowanie przemawia na korzyść jajek.
Jednakże pamiętajmy, że na jakość jajek wpływa ich pochodzenie a raczej sposób hodowli i odżywiania kur.
Na każdym jajku można znaleźć ciąg następujących znaków : X-YY-AABBCCDD
X oznacza sposób hodowli kur :
3 - chów klatkowy - najgorszy, gdyż kury żyją w bardzo małych klatkach, nigdy nie widzą słońca, trawy. Klatki są tak małe, że uniemożliwiają kurom obracanie się, czy rozprostowanie skrzydeł. Kurom obcina się dzioby, aby wzajemnie się nie raniły. Aby zapobiec chorobom kurom podaje się antybiotyki. 
2 - chów ściółkowy - różni się od klatkowego tym, że kuru mogą przemieszczać się w ciasnych pomieszczeniach.
1 - chów wolnowybiegowy -kury mogą opuszczać kurnik, do dyspozycji mają grzędy, kąpiele w piasku, karmione są paszą
0- chów ekologiczny- kury żyją na wolnym wybiegu, karmione są trawą, ekologiczną karmą bez dodatków chemicznych. Mają możliwość skubania dżdżownic, kąpieli w piasku. Ich jajka są najbardziej wartościowe. 

YY - to symbol kraju, z którego pochodzą jajka
AABBCCDD - wskazuje na producenta jajek 
AA - kod województwa
BB - kod powiatu
CC - kod zakresu działalności
DD - kod firmy

Kiedy już kupimy jajka od "szczęśliwych " kur to pamiętajmy, że najzdrowsze to te przyrządzone w koszulkach, gotowane na miękko, sadzone. W cieknącym żółtku jest najlepiej przyswajalna lecytyna.
Unikajmy długiego gotowania jajek. Zbyt długie gotowanie jajka sprawia, że wokół żółtka pojawi się zielonkawa otoczka w wyniku reakcji siarki z żelazem. Takie jajka tracą wiele cennych składników i są ciężkostrawne.

Reasumując; Jeśli tylko nie mamy problemów z cholesterolem i spożywamy równocześnie wiele warzyw oraz owoców, a mniejsze ilości mięsa, możemy sobie pozwolić nawet na 2-3 jajka dziennie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopuszcza jedzenie do 10 jajek tygodniowo. Ale uwaga -wszystkich . Czyli również tych, które spożywamy  wraz z makaronami, ciastami czy sosami, panierkami