sobota, 21 lutego 2015

Cukier - nie krzepi :-/

Cukier odgrywa główna rolę w przypadku wielu chorób, które powoli stają się epidemią naszych czasów. Dla wielu tzw. chorób cywilizacyjnych to nie cywilizacja jest problemem a właśnie cukier. Problem postępującej nadwagi ma związek z właściwością cukru, polegającą na zamianie w tłuszcz. Tłuszcz to kolejne stadium cukru, który dodajemy do kawy, ciasteczek, zjadamy w postaci kanapek mlecznych, który wypijamy w słodkich napojach.W ten sposób może też zwiększać ryzyko chorób serca. Naukowcy czasem określają cukier jako "uciechę dla komórek rakowych". Przyspiesza on starzenie i procesy zapalne w organizmie i stopniowo napędza wzrost guzów nowotworowych . Cukier to paliwo napędzające cukrzycę, otyłość, choroby serca i nowotwory.
Poziom glukozy znajdujący się w górnych granicach normy (82-110 mg/dl) na dłuższą metę odbija się negatywnie na zdrowiu. Wykazano również powiązanie między takim poziomem cukru we krwi a znaczącym kurczeniem się mózgu. Im więcej cukru spożywasz tym bardziej rozpowszechniają się stany zapalne w organizmie. Prowadzi to do szybszego starzenia zarówno na zewnątrz , jak i wewnątrz ciała. Nie ma przesłanek dla spożywania jakiegokolwiek dodatkowego cukru oprócz tego przyjmowanego w owocach i warzywach.
Cukier uchodzi za źródło radości i tak jest przedstawiany przez firmy reklamowe. Żaden inny produkt spożywczy nie wpłynął tak na nasz zmysł smaku poprzez symulacje radości życia i przyjemności. Cukier to synonim miłego życia : La dolce vita.
Owszem, całkowite wyeliminowanie cukru z codziennej diety jest raczej nierealne. Cukier występuje jako składnik wielu produktów żywnościowych, niekoniecznie słodyczy oraz jest niemalże nieuniknionym elementem wszelkich świąt czy też spotkań towarzyskich. 
Cukier to nie tylko składnik słodyczy, pochłanianych przez łasuchy. Znajdziemy go w wędlinach, sosach, gotowych, zupach, sałatkach, płatkach. Stał się wszechobecny, nawet jeśli go sobie nie życzymy.
Obecnie łasuchami okazują się być nawet ci , którzy chcieli zjeść gulasz ze słoika lub wegetariańska kiełbaskę.
Dla coraz większej liczby ludzi nie jest już źródłem szczęścia i radości , ale uzależniającym środkiem, manipulującym naszym mózgiem.
Zacznij od wyeliminowania dodatkowego cukru. Czytaj etykiety, sprawdzaj zawartość cukru w gramach . Im bliżej zera tym lepiej. Każda paczkowana żywność zawierająca 10 g cukru na porcję przekracza Twoje potrzeby. Pamiętaj, że dodatkowy cukier nie ma najmniejszych wartości odżywczych. Sprawdzaj na etykietach zawartość takich składników jak : aspartam, syrop kukurydziany, syrop glukozowo-fruktozowy, dekstroza, fruktoza, sorbitol, maltitol, miód, sacharoza, syrop z agawy, koncentraty owocowe, stewia, cukier.
Co prawda niektóre z nich są lepszymi wyborami, ale im mniej będziesz spożywać dodatkowych słodzików, tym będziesz odczuwać mniejsze łaknienie na słodkości.
Sprawdź zawartość cukru w ulubionych produktach, przekąskach, wypijanych napojach. Postaraj się wybrać posiłek lub napój, który regularnie dosładzasz i spróbuj spożywać go bez słodzenia na początek przez tydzień.

piątek, 20 lutego 2015

Każdy kęs, każdy łyk ma znaczenie

Badacze z Harvardu w wyniku przeprowadzonych badań odkryli, że rodzaje konsumowanego pożywienia wpływają na zdrowie bardziej niż łączna ilość przyjętych kalorii. Nie wystarczy jeść wszystko, byle w umiarkowanych ilościach. Jakość jest o wiele ważniejsza niż ilość, co zresztą sprawdza się nie tylko w dziedzinie odżywiania. To co spożywasz rozprzestrzenia się po Twoim ciele i oddziałuje pozytywnie lub negatywnie na organizm. Słodki pączek lub napój dają natychmiastowe pobudzenie, ale w miarę upływu czasu wyrządzają niestety więcej szkody niż pożytku w naszym organizmie. Natomiast sałatka z zielonymi warzywami oczyści organizm i dodatkowo wzbogaci go w niezbędne składniki odżywcze.
Jedzenie w odpowiedni sposób wcale nie musi być trudne, skomplikowane, ani drogie. Zdrowe odżywianie może być łatwe i sprawiające przyjemność.
Ludzie często zmieniają diety, szukają tych "skuteczniejszych" , niecierpliwą się brakiem oczekiwanych efektów. Organizm potrzebuje sporo czasu na zareagowanie na zmiany w diecie, na poczucie bezpieczeństwa. Zamiast skupiać się na zrzuceniu kilku kilogramów w ciągu najbliższego miesiąca lepiej skupić się na dokonywaniu dobrych wyborów, które wpłyną korzystnie na całokształt naszego zdrowia. Takim wyborem jest każdy kęs pożywienia i każdy łyk wypijanego napoju.
To my wybieramy czy do obiadu zjemy frytki czy warzywa, czy sałatkę skropimy winegretem czy okrasimy majonezem, czy wypijana codziennie kawa jest z mlekiem czy ze śmietanką i kilkoma łyżeczkami cukru, czy wypijana zielona herbata to prawdziwy zdrowy napój czy butelkowany napój z syropem glukozowo-fruktozowym i konserwantami.
Skupianie się jedynie na tabelkach kaloryczności jest złudne. Produkty light to niekoniecznie zdrowe produkty. Ważna jest włąściwa
ilość spożywanych białek, węglowodanów i tłuszczu.
Podobnie jak marketingowcy pracujący dla sklepów z żywnością ustawiają odpowiednio produkty na półkach umieszczając na wysokości wzroku żywność, którą chcą nam sprzedać tak samo my możemy lokować produkty w domu. Nie trzymajmy na stole patery z cukierkami czy krakersami. Zastąpmy ją miską z jabłkami. Wyłóżmy warzywa, tudzież inne zdrowe produkty na wysokości naszego wzroku, w lodówce czy kuchennym stole. Wtedy dokonywanie zdrowych wyborów stanie się łatwiejsze. Przejrzyj żywność w swoim domu, uporządkuj ją w taki sposób, aby "pod ręką" i w zasięgu wzroku znajdowały się zdrowe produkty. Te mniej pożądane schowaj a z czasem po prostu pozbądź się, nie kupuj.
Następnym razem kiedy wybierzesz się na zakupy zacznij od działu z warzywami i owocami. Spędź trochę czasu na dziale warzywnym, postaraj się o różnorodność kolorów w twoim koszyku. Korzyść wynikająca z diety bogatej w warzywa i owoce jest ogromna. Spożywanie odpowiednich produktó naturalnego pochodzenia odpiera choroby, wpływa na nasz wygląd i dodaje energii. Przygotowuj swoje posiłki tak by zawsze zawierały produkty warzywne.
Zamień chipsy, krakersy, batony na orzechy, nasiona, jabłka, marchewki, seler. Na wszelki wypadek noś ze sobą jabłko, pudełko z warzywami, małą paczkę orzechów czy słonecznika aby w sytuacji kryzysowej, w wyniku głodu nie dokonać niepotrzebnego wyboru na rzecz szybko kupionej przekąski fast-food czy batona.
Zanim zaczniesz tracić zbędne kilogramy naucz się dokonywać wyborów, tak aby każdy spożywany kęs był zyskiem dla organizmu.

sobota, 7 lutego 2015

Jak to jest z tym odchudzaniem ? :-)

Wymyślono już kilkadziesiąt tysięcy diet, setki przeróżnych teorii , mnóstwo preparatów, tabletek odchudzających ...i...nic.
Niestety wszystkie "cudowne metody odchudzania" nie mają wpływu na przyjmowanie ani wydatkowanie energii. To też schudnąć się po prostu nie da.
Często osoby odchudzające się praktykują diety radykalne, niestety niezrównoważone, pozbawione podstawowych wartości odżywczych. Takie diety doprowadzają do ubytku masy ciała, który przeważnie jest jedynie chwilowy. Jeżeli nadmiernie ograniczymy przyjmowanie pokarmów, następuje obniżenie metabolizmu. Po zakończeniu diety ciało magazynuje zwiększony zapas tłuszczu na wypadek kolejnej głodówki. Podczas szybkiej utraty masy ciała, nasze ciało pozbywa się nie tylko tłuszczu, ale również masy mięśniowej. Natomiast podczas zmian związanych z efektem jo-jo, nawet przy tej samej masie ciała, wzrasta procent tłuszczu. Im więcej tłuszczu tym niższy metabolizm bazowy organizmu. Przez dłuższy czas wydatkujemy wówczas mniej energii, a odchudzanie jest coraz trudniejsze.

Najczęściej występujące złe nawyki żywieniowe :

  • nadmierna ilość spożywanych pokarmów w ciągu dnia
  • niewłaściwie skomponowana dieta ( nadmiar słodyczy, tłustych produktów mięsnych, mlecznych, dużo białego pieczywa, zbyt mała ilość warzyw .itp)
  • niewłaściwy skład posiłków ( np. nadmiar tłuszczów zwierzęcych i cukrów)
  • nieodpowiednie rozłożenie posiłków ( 1- 2 w ciągu dnia, spożywanych głównie w drugiej połowie dnia )
  • stosowanie diet, w szczególności monotematycznych 
  • zbyt mała ilość płynów, przewaga napojów z kofeiną
Jadłospis powinien być taki by :
  • zawierał potrawy, smaki, które lubimy
  • uwzględniał nasz rozkład dnia
  • był łatwy do skorygowania, dostosowania do zmiany planów w ciągu dnia
  • wspomagał osiągnięcie optymalnej masy ciała i jej utrzymanie
  • minimalizował ryzyko zachorowań i dolegliwości, na które odzywanie ma istotny wpływ
Aby dobrze wyglądać i mieć dobre samopoczucie nie wystarczy schudnąć do idealnej masy ciała. Odchudzanie jest procesem długotrwałym, a jeżeli nie będziemy się przy nim ruszać, będzie trwać dłużej. Ruch to życie !
Wybór aktywności fizycznej zależy od nas samych. Minimum spontanicznego ruchu powinny stanowić co najmniej regularne spacery na świeżym powietrzu.
Konsekwencje braku ruchu są o wiele poważniejsze niż tylko nadwaga. Przy biernym sposobie życia masa mięśniowa zmniejsza swoją objętość i stopniowo przekształca się w masę bierną z przewagą tłuszczu, która nie zużywa energii a dla organizmu stanowi niebezpieczne obciążenie. Co mniej więcej 10 lat 5 kg masy mięśniowej przekształca się w ten sposób w tkankę tłuszczową, co wiąże się nie tylko z problemem estetycznym, ma wpływ na nasze zdrowie.

Systematyczna i odpowiednio intensywna aktywność ruchowa powinny stać się elementem naszej codziennej higieny.
Zmiana nawyków, zarówno żywieniowych jak i dotyczących aktywności ruchowej wymaga czasu. Lepiej wprowadzać je stopniowo i na stałe, aniżeli raptownie - narażając się na szybkie zniechęcenie.
Na początek załóż dziennik i zacznij od zapisywania tego, co jesz w ciągu dnia. Zapisujemy wszystko, każdy kawałek ciasta, pół szklanki coca-coli, cukierek...wszystko. Najlepiej zapisujmy od razu po zjedzeniu, bo pamięć bywa ulotna. Zapisujmy precyzyjnie : informacje o produkcie, które przeczytamy na etykiecie produktu np. skład jogurtu, nazwę wędliny, rodzaj mięsa, owoców, sposób zagęszczenia zupy, sosu - ile maki, ile tłuszczu, zapisujmy ilość zjadanego pieczywa, ilość wypijanych płynów, ilość łyżeczek cukru. itd Im precyzyjniej tym lepiej. Ważne ! : piszmy prawdę, nie zmieniajmy listy po to, by "wypaść lepiej":-) , bo nie pomożemy w ten sposób swojemu zdrowiu.
Takie skrupulatne zapiski pomogą w prawidłowym skomponowaniu jadłospisu, bez względu na to czy będziesz to robić samodzielnie czy też powierzysz napisanie jadłospisu  dietetykowi, który oprócz Twoich zapisków poprosi Cię o wykonanie podstawowych badań (krew, cukier, cholesterol).
Co do dziedziny aktywności ruchowej, jeżeli do tej pory spędzałeś czas wolny na kanapie to na początek wyjdź na spacer, postaw samochód nieco dalej od pracy, rozejrzyj się - może po drodze zauważysz jakiś interesujący fitness klub lub spotkasz znajomych, którzy biegają, chodzą z kijkami, jeżdżą na rowerze. Dobrze jest otaczać się ludźmi, którzy żyją aktywnie. Nie mam tu wcale na myśli sportów ekstremalnych ;-)
Decydując się na zmiany w Twoim stylu życia dokonujesz dokonać zmian w swojej głowie, w sposobie patrzenia na sposób odżywiania, sposób spędzania czasu. Prawdziwie zdrowa "dieta" do nie przejściowy sposób na dokonanie zmian, ale nowy styl życia wprowadzony na zawsze.
A co dostaniemy za rezygnację z dawnego sposobu życia ? Otóż nie tylko ładniejszą sylwetkę, ale zmieni się JAKOŚĆ ŻYCIA.
Nie sposób jest opisać sposobu na wprowadzenie zdrowego stylu życia w jednym poście na blogu, dlatego będę to czynić stopniowo. Zapraszam serdecznie :-)