niedziela, 23 lutego 2014

Poczuj miętę ;-)

Mięta jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych ziół. Jej właściwości kulinarne i lecznicze są znane i cenione od tysięcy lat. Mięta pochodzi z rejonów basenu Morza Śródziemnego. Tradycja jej stosowania wywodzi się ze starożytnej Grecji i Rzymu. To właśnie Rzymianom Brytyjczycy zawdzięczają swój ulubiony sos miętowy, który stał się popularnym dodatkiem do dań obiadowych.
Mięta zawiera duże ilości olejków eterycznych, takich jak karwakrol, tymol, mentol. Łagodzą one wzdęcia, działając wiatropędnie. Rozluźniają również mięśnie głądkie w ścianie przewodu pokarmowego, co przeciwdziała skurczom jelitowym. Są bardzo pomocne w takich zaburzeniach , jak zespół jelita drażliwego czy biegunka na tle nerwowym. Mięta ma wpływ przede wszystkim na procesy trawienne Twojego organizmu, co jest bardzo istotne jeżeli chcesz dbać o odpowiednią sylwetkę. Liście zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają wytwarzanie żółci, usprawniają pracę jelit.
Mięta była również tradycyjnie stosowana jako składnik zielarskich preparatów na kaszel i przeziębienia. Mentol zmniejsza bowiem obrzęk błon śluzowych i pomaga pozbywać się nadmiernej ilości śluzu w czasie przeziębienia. Ma również działanie napotne, wspomagając tym samym proces zdrowienia.
Najbardziej wartościowa jest mięta świeża. Warto więc zasadzić ją w doniczce i mieć zawsze pod ręką. Świeże liście mięty należy zalać gorącą wodą i parzyć 15-20 minut. Liście mięty mogą wzbogacić smak wielu potraw. Można dodać świeże lub suszone liście mięty do sałatek, ryby, farszu mięsnego czy twarogu: potrawa zyska niezwykle ciekawy aromat i smak. Liście doskonale komponują się z większością dań: w okresie wiosenno-letnim mięta to idealny składnik lekkich sałatek. 
Jest doskonałym uzupełnieniem orzeźwiającej lemoniady cytrynowej.